Θα μεταφερθείτε στη νέα σελίδα σε

Δευτερόλεπτα

Δευτέρα 19 Μαρτίου 2012

ΓΗΠΕΔΟ ΑΓΓΛΙΑΣ -ΓΗΠΕΔΟ ΕΛΛΑΔΑΣ /ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ

Η αναμέτρηση της Tottenham με την Bolton το Σάββατο 17/3 διεκόπη οριστικά στο 42` αφού ο Fabrice Muamba των φιλοξενούμενων σωριάστηκε στον αγωνιστικό χώρο και σταμάτησε να αναπνέει. Ο 23άχρονος Άγγλος μέσος, με καταγωγή από το Κονγκό, έχασε τις αισθήσεις του, καθώς πιθανότατα έπαθε καρδιακή προσβολή.

Επί δέκα λεπτά οι γιατροί προσπαθούσαν να τον επαναφέρουν και εν συνεχεία μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου με φορείο φυσικά ακολούθως με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο. Πληροφορίες αναφέρουν ότι οι γιατροί χρησιμοποίησαν απινιδωτή για να επαναφέρουν την καρδιά του, ενώ ο παίκτης φέρεται να μην ανέπνεε όταν βγήκε από το γήπεδο. Το ματς διεκόπη οριστικά, όπως ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα, ενώ το σκορ ήταν 1-1.

Το χθεσινό «αιώνιο» ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ δεν ολοκληρώθηκε ποτέ αφού ο διαιτητής Κάκος αποφάσισε την οριστική διακοπή του σε βάρος του γηπεδούχου Παναθηναϊκού στο 82' και ενώ ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη σε γκολ του Αμπντούν στο 51'.

Τα επεισόδια ανάμεσα σε μερίδα οπαδών των Πρασίνων και στα ΜΑΤ, άρχισαν πριν τη σέντρα, φούντωσαν στην ανάπαυλα με αποτέλεσμα το δεύτερο ημίχρονο να αρχίσει με καθυστέρηση μιας ώρας, ενώ στο 82' οι φωτιές σε ορισμένες θύρες και η νέα επίθεση προς τα ΜΑΤ, ανάγκασαν τον διαιτητή να διακόψει οριστικά το ματς.

Μηδενισμός και αφαίρεση βαθμών στο τρέχον και στο επόμενο πρωτάθλημα περιμένει τον ΠΑΟ.

Βάσει ΚΑΠ οι Πράσινοι κινδυνεύουν με μηδενισμό, βαρύ χρηματικό πρόστιμο και αφαίρεση τριών βαθμών από το φετινό πρωτάθλημα και δυο από το επόμενο.

Δύο ώρες μετά την απόφαση οριστικής διακοπής του ματς, οι εκπρόσωποι της Σούπερ Λίγκα ενημέρωσαν τους δημοσιογράφους ότι δεν πρόκειται να τους το διαβάσουν και ότι δεν είναι υποχρεωμένοι αφού είναι επίσημο έγγραφο και θα σταλεί εκεί στους επίσημους φορείς.